•    

    2019 - 2020 AMS STAFF

     

    Administration                                   Joy C. Dominic - AMS Principal

     

    Main Office                                           Ginger Crawford - Principal's Secretary

                                                               Sally Perini - School Secretary

     

    IT                                                        Denise Fichner - Supervisor of Curriculum/Instruction and Technology

                                                               Chris Lago - Technician

                                                               Janet Jordan - Technician 

     

    Health Office                                        Christina Suydam - Nurse

     

    Child Study Team                                 Jennifer Bills- Supervisor of Special Services/School Social Worker

                                                              Michele Fuentes - Child Study Team Secretary 

                                                              JoAnn Sei - L.D.T.C.

                                                              Amy Murray - Speech Pathologist

                                                              Theresa Gover - Occupational Therapist

                                                              Kimberly Glucksman - School Psychologist

     

    Guidance                                            Mary McIsaac - Counselor 

     

     4th Grade Team                                 Jessica Moustakas - Teacher

                                                              Tracy Fawcett - Teacher

                                                              Jessika Beahm - Teacher

                                                              Emily Schrack - Special Education Teacher

     

    5th/8th Grade Team                             Gretchen Savacool - Math Teacher

                                                              Michelle Petrie - Language Arts Teacher

                                                              Nick Albani - Social Studies Teacher

                                                              Julianne Romanella - Science Teacher (Sarah Blanton-2/1-6/30)

                                                              Vicky Milford - Special Education Teacher 

     

    6th/8th Grade Team                             Guy Collina - Math Teacher 

                                                              Joseph Olcott - Language Arts Teacher

                                                              Tiffanie Hughes - Science Teacher (Sarah Blanton-10/4-12/20)

                                                              Chris Allmer - Social Studies Teacher

                                                              Matthew Blazure - Special Education Teacher

                                                              

     

    7th/8th Grade Team                             Mike McGarry - Math Teacher 

                                                              Cathy Sousa - Language Arts Teacher

                                                              Sherry Becker - Science Teacher 

                                                              Janet Sampson - Social Studies Teacher

                                                              Jennifer Yonney - Special Education Teacher

                                                              Jennifer McCaffrey - Special Education Teacher (Eileen Barry- 9/6-11/1)

     

     

     

    Paraprofessionals                                 Victoria Szeplaki

                                                              Brooke Bachman

     

    World Language                                   Brian Moore - Spanish Teacher

                                                              Sergio Fernandes - Spanish Teacher

                                                              Jane Muzyka - Spanish Teacher

     

    Specials                                              Natalie Rothweiler - Dance Teacher 

                                                              Rachel Case - Art Teacher

                                                              Sandy Marino-Cappello - Theatre Teacher

                                                              Theresa Travis - Music Teacher

                                                              Reagan Ost- Instrumental Music/Band

                                                              Samantha Gale - Media Specialist
     
                                                              Stephanie Grossmann - Computers
                                                               

     

    Physical Education                                Kyle Kowalczuk - Gym Teacher

                                                              Kasey Semanchik - Gym Teacher

                                                              James Bowman - Gym Teacher (Erik Velasquez- 9/30-12/20)

     

    Select Enrichment/

    Financial Literacy                                  Matt Hoyda

     

    Reading Specialist                                Dr. Garth Ferrante

     
    Head Custodian                                    Bill Rocchetti